Real Madrid a prins în extremis poziția secundă a clasamentului din Spania, după ultima etapă a sezonului, cu ajutorul celor de la Villarreal, care au egalat-o în prelungiri pe Atletico Madrid.

Karim Benzema, inca un gol pentru Real MadridFoto: Thomas COEX / AFP / Profimedia

Karim Benzema a marcat la despărțirea de Real Madrid

Real Madrid a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu Athletic Bilbao din ultima etapă din LaLiga.

Aflat la ultimul meci pentru echipa blanco, francezul Karim Benzema și-a luat adio de la suporteri cu un gol marcat din lovitură de la 11 metri în minutul 72.

Un alt jucător aflat la ultimul meci pentru madrileni, Marco Asensio, a intrat pe teren în minutul 58 și a fost înlocuit în prelungiri.

Dacă în minutul 90 Realul era pe poziția a treia a clasamentului iar rivala Atletico pe locul secund, finalul prelungirilor a adus rocada între cele două formații, după ce Villarreal au reușit egalarea.

Atletico Madrid a fost condusă cu 1-0, a egalat și a preluat conducerea în partida din deplasarea de la Villarreal, dar a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Witsel din minutul 71.

Cu un om în plus, gazdele au reușit egalarea în minutul al treilea al prelungirilor, iar partida s-a terminat 2-2.