Cupa Mondială de fotbal Under-20 este una plină de surprize: după ce Franța a părăsit competiția încă din faza grupelor, Brazilia a fost eliminată în sferturile de finală.

Brazilia U20Foto: Andres Larrovere / AFP / Profimedia

Israel - Brazilia 3-2, în sferturile Cupei Mondiale U20

La San Juan (Argentina), reprezentativa Braziliei a fost învinsă sâmbătă de reprezentativa Israelului. Scorul a fost 1-1 după 90 de minute și 3-2 după prelungiri.

Mare favorită a competiției, Brazilia a deschis scorul prin Marcos Leonardo ('56), dar Israel a egalat prin Anan Khalaili ('60).

În prelungiri, sud-americanii au preluat din nou conducerea grație reușitei lui Matheus Nascimento ('91), însă Israel s-a impus marcând prin Hamza Shibli ('93) și Dor David Turgeman ('105+3).

Israel a ratat și două penaltiuri prin Ilay Madmon ('113) și Ahmad Ibrahim ('115).

Cupa Mondială U20, semifinale

SUA/Uruguay - Israel

Italia - Coreea de Sud/Nigeria.

Ultimele câștigătoare ale CM U20: Franța (2013), Serbia (2015), Anglia (2017) și Ucraina (2013).