AS Roma a ajuns la 7 meciuri fără succes în Serie A. Formația antrenată de Jose Mourinho a pierdut sâmbătă seară pe terenul Fiorentinei (2-1) și se îndepărtează tot mai mult de locurile de UEFA Champions League.

Jose MourinhoFoto: Federico Proietti/DPPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

AS Roma, tot mai departe de UEFA Champions League

Calificată în finala UEFA Europa League, AS Roma a uitat cum este să câștige un campionat.

Formația pregătită de Jose Mourinho a pierdut în deplasarea de la Fiorentina și are o serie de 7 meciuri consecutive fără victorie în campionatul Italiei.

Pe Stadio Artemio Franchi din Florența, AS Roma a deschis scorul după 11 minute prin El Shaarawy, care a stabilit și scorul primei reprize.

În a doua parte a jocului, Roma a fost inexistentă, iar pe final deci, Fiorentina a reușit să întoarcă rezultatul partidei.

Luka Jovic a restabilit egalitatea în minutul 85 al meciului, iar lovitura de grație a fost dată de Jonathan Ikone (min 88), care a stabilit și scorul final al jocului.