PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a pierdut finala Cupei Greciei în fața celor de la AEK, scor 2-0, deși formația din Atena a jucat cu un om în minus mai mult de 90 de minute, cu tot cu prelungiri.

Razvan LucescuFoto: Orange Pics BV / Alamy / Alamy / Profimedia

AEK Atena – PAOK Salonic 2-0, în finala Cupei Greciei

Disputată pe teren neutru la Volos și fără spectatori în tribune, finala Cupei Greciei a început cum nu se putea mai bine pentru PAOK.

În minutul 6 al partidei, fundașul lui AEK, Lazaros Rota, a văzut cartonașul roșu.

În superioritate numerică, formația lui Răzvan Lucescu nu a reușit să marcheze și a primit gol în minutul 26, când camerunezul Harold Moukoudi a deschis scorul.

În ciuda atacurilor celor de la Salonic, AEK a rezistat eroic și mai mult, în minutele de prelungiri ale partidei, a reușit să își dubleze avantajul prin spaniolul Paulo Fernandes.

Ca antrenor al celor de la PAOK, Răzvan Lucescu a cucerit două Cupe ale Greciei din cele opt câștigate în total și a ajuns la a doua finală pierdută.

În schimb, cei de la AEK Atena au reușit eventul în acest an, cel de-al treilea din istoria clubului.