Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat finala Cupei României, pentru al doilea an consecutiv, după ce a învins Universitatea Cluj la loviturile de departajare (5-4), la finalul celor 120 de minute scorul rămânând egal, 0-0.

Cupa RomanieiFoto: Inquam Photos / Alex Nicodim

Sepsi Sfântu Gheorghe – Universitatea Cluj 0-0 (5-4, după loviturile de departajare), în finala Cupei României

Ediția cu numărul 85 a finalei Cupei României a fost decisă după reprizele suplimentare și loviturile de departajare.

După o primă repriză spectaculoasă, cu multe ocazii de poartă de ambele părți și multe ratări incredibile, scorul a rămas egal.

Repriza secundă a fost mult mai săracă în șanse de gol, iar cele două reprize suplimentare au arătat mai degrabă că cele două echipe așteaptă loteria loviturilor de la 11 metri.

Echipa antrenată de Cristiano Bergodi a avut câștig de cauză în special datorită căpitanului său, portarul Roland Niczuly, care a apărat trei penaltiuri.

Sepsi Sfântu Gheorghe mai are în palmares o Cupă și o Supercupă a României și va juca în preliminariile Conference League în sezonul viitor.

Desfășurarea partidei:

5-4 Ivan Martic ratează, iar Sepsi Sfântu Gheorghe câștigă Cupa României pentru al doilea an la rând.

5-4 Tamas trage puternic sub transversală și marchează.

4-4. Ze Gomes șutează puternic, dar Roland Niczuly apără. Suspansul se prelungește.

4-4 Adnan Aganovic șutează peste transversală. Universitatea Cluj are lovitura decisivă.

4-4 Dan Nistor marchează cu siguranță.

4-3 pentru Sepsi. Ștefănescu transformă spectaculos.

3-3 Niczuly apără șutul lui Ely Fernandes.

3-3 Ion Gheorghe înscrie în stânga portarului Gorcea.

2-3 Marchează și Dragoș Tescan.

2-2 Tudorie marchează pentru Sepsi.

1-2 pentru Universitatea Cluj. A transformat Ovidiu Bic.

1-1 Ratare Sepsi. Șutul lui Rodriguez pe centrul porții este respins cu piciorul de Gorcea.

1-1 Alexandru Chipciu marchează în dreapta lui Niczuly.

1-0 Roland Varga transformă cu siguranță pentru Sepsi.

Min 120: Egalitate și după 120 de minute. Câștigătoarea trofeului se decide la loviturile de departajare.

Min 102: Dublă ocazie pentru Universitatea Cluj. Tescan și Ely Fernandes sunt blocați de defensiva celor de la Sepsi.

Min 91: A început prima repriză de prelungiri.

Min 90+3: Egalitate după 90 de minute. Vor urma două reprize suplimentare.

Min 80: O repriză secundă mult mai puțin spectaculoasă, iar partida se îndreaptă spre reprizele suplimentare.

Min 52: Fază controversată. Mingea trimisă din corner de Sepsi este reluată spre poartă, portarul Gorcea oprește mingea pe linia porții, iar jucătorii lui Bergodi cer acordarea golului.

Min 46: A început repriza secundă.

Final de primă repriză

Min 45: Șutul lui Safranko din interiorul careului este respins de sub transversală de Gorcea.

Min 33: O nouă fază superbă reușită de elevii lui Sabău. Nisto face o cursă excelentă în partea dreaptă și șutează în bara porții lui Sepsi.

Min 29: Încă o ocazie pentru clujeni. Senegalezul Mamadou Thiam șutează în plasa laterală din poziție centrală.

Min 25: Șutul din unghi al lui Thiam lovește bara porții lui Niczuly.

Min 6: Ocazie mare pentru Sepsi. Mingea centrată din corner de Cosmin Matei a fost reluată puțin pe lângă poartă de Denis Ciobotariu.

Min 1: A început partida de la Sibiu.

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Bălașa, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – Matei, Păun, Rodriguez, Ștefănescu – Rondon, Safranko. Antrenor: Cristiano Bergodi

Rezerve: Began, Tamas, Gheorghe, Tudorie, Santos, Ispas, Aganovic, Dimitrov, Varga

Universitatea Cluj: Gorcea – Martic, Miron, Pițian, Chipciu – Simion – Nistor, Remacle, Filip, Bic – Thiam. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Rezerve: Iliev, Stoica, Tescan, Ilie, Gomes, Goranov, Oancea, Pires, Fernandes

Partida se dispută pe Stadionul Municipal din Sibiu și va fi arbitrată la centru de Cătălin Popa.