Real Madrid nu a reușit să treacă cu bine peste eliminarea din semifinalele Champions League, în fața celor de la Manchester City și a pierdut partida disputată pe terenul Valenciei, scor 1-0, în etapa a 35-a din LaLiga.

Vinicius JuniorFoto: Rubén de la Fuente Pérez/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Valencia – Real Madrid 1-0, în LaLiga – Meci prelungit cu 17 minute

Meciul dintre Valencia și Real Madrid a fost marcat de incidente reprobabile în repriza secundă.

După mai multe scandări ale suporterilor gazdelor la adresa lui Vinicius Junior, arbitrul a fost nevoit să oprească partida timp de aproape zece minute, pentru evacuarea fanilor care strigau sloganuri rasiste.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Diego Lopez în minutul 33.

În final, brazilianul Vinicius Junior nu a mai rezistat presiunii și a văzut cartonașul roșu, după ce și-a lovit un adversar.

Arbitrul a prelungit partida cu 17 minute.

În urma acestui rezultat, Real Madrid a fost depășită în clasament de Atletico, cu trei etape înaintea finalului de sezon.

De cealaltă parte, Valencia a urcat până pe locul 13 și are 5 puncte mai mult față de primul loc retrogradabil.