Borussia Dortmund a profitat de pasul greșit al celor de la Bayern Munchen și după victoria cu 3-0 obținută împotriva celor de la Augsburg este noul lider din Bundesliga, cu o etapă înainte de finalul sezonului.

Jucătorii echipei Borussia DortmundFoto: Bernd Thissen / DPA / Profimedia

Augsburg – Dortmund 0-3, în etapa a 33-a din Bundesliga

Bayern Munchen a pierdut sâmbătă partida cu RB Leipzig, scor 3-1, iar Dortmund nu s-a speriat de șansa care i s-a ivit.

Rămasă în inferioritate numerică încă din minutul 38, după eliminarea lui Uduokhai, Augsburg a încercat să facă față atacurilor celor de la Dortmund.

Elevii antrenați de Edin Terzic au deschis scorul abia în minutul 59 prin Sebastien Haller, care a reușit dubla în minutul 84.

Tabela a fost închisă de Julian Brandt, după un gol venit în cel de-al treilea minut de prelungiri.

Revenită în poziția de lider, Dortmund joacă cu titlul pe masă în ultima etapă, pe teren propriu contra celor de la Mainz.

De cealaltă parte, Bayern Munchen va evolua în deplasarea de la FC Koln.