Bayern Munchen a făcut un nou pas greșit, în deplasarea de la RB Leipzig, scor 3-1, în penultima etapă din Bundesliga și poate pierde prima poziție a clasamentului.

Thomas TuchelFoto: Frank Hoermann/SVEN SIMON / imago sportfotodienst / Profimedia

Bayern Munchen – RB Leipzig 1-3, în etapa a 33-a din Bundesliga

Aflați în luptă strânsă pentru titlu cu Borussia Dortmund, elevii antrenați de Thomas Tuchel au suferit o înfrângere care poate echivala cu pierderea titlului.

Bayern a deschis scorul în minutul 25 prin Serge Gnabry, iar jocul părea că duce spre o victorie lejeră.

În repriza secundă, Konard Laimer a reușit egalarea în minutul 65, înainte ca Leipzig să beneficieze de două lovituri de la 11 metri.

Nkunku în minutul 76 și Szoboszlai în minutul 86 au transformat penaltiurile, iar RB Leipzig a reușit o victorie care o menține pe poziția a treia a clasamentului.

Cu un punct în spatele celor de la Bayern, Dortmund poate profita duminică și în cazul unei victorii pe terenul lui Augsburg, poate reveni în fotoliul de lider, cu o etapă înainte de finalul sezonului.