West Ham United, fosta adversară a FCSB-ului, s-a calificat în finala UEFA Conference League, după ce a eliminat-o pe AZ Alkmaar în dublă manșă, scor 3-1 la general. În celălalt meci al serii, Fiorentina a învins Basel (4-3 la general) după mai bine de 120 de minute și va juca finala de la Praga.

Conference LeagueFoto: Ozan KOSE / AFP / Profimedia

West Ham United a eliminat-o pe AZ Alkmaar

Aflată în zona retrogradării în Premier League, West Ham United face un sezon de vis în cupele europene.

Formația antrenată de David Moyes a învins-o și în manșa retur a semifinalelor Conference League pe AZ Alkmaar și este calificată în ultimul act al competiției.

Cu toate că olandezii au avut în mare parte posesia mingii, West Ham a reușit să reziste cu avantajul obținut din meciul tur, ba chiar a și marcat în prelungirile reprizei secunde.

Introdus pe teren în minutul 75 în locul lui Benrahma, spaniolul Pablo Fornals a marcat unicul gol al partidei.

Fiorentina a întors rezultatul cu Basel și s-a calificat după un gol marcat înaintea loviturilor de departajare

Fiorentina a obținut calificarea în finala de la Praga după un meci dramatic în Elveția.

După ce au câștigat surprinzător la Florența în meciul tur, elvețienii au primit gol in minutul 35 al partidei retur.

Nico Gonzalez a deschis scorul pentru italieni, care au fost egalați în minutul 55, după golul marcat de Amdouni.

Același Nico Gonzalez a înscris din nou pentru Fiorentina (min 72) și au fost nevoie de prelungiri pentru a stabili echipa calificată în finală.

În reprizele adiționale, italineii și-au dorit mai mult victoria, iar în al 9-lea minut de prelungire (min 120+9), cehul Antonin Barak a punctat pentru oaspeți.

Marea finală va avea loc pe data de 7 iunie la Praga.