Newcastle United a câștigat un meci foarte important în lupta pentru locurile de Champions League. În restanța din etapa cu numărul 25 din Premier League, formația antrenată de Eddie Howe a surclasat-o pe Brighton, scor 4-1.

Jucătorii echipei NewcastleFoto: Bruce White/Colorsport / Shutterstock Editorial / Profimedia

Newcastle, succes important cu Brighton

Newcastle își continuă sezonul de excepție alături de Eddie Howe și este cu un pas mai aproape de grupele Ligii Campionilor.

„Coțofenele” au făcut un nou meci fantastic pe teren propriu și au învins-o fără drept de apel pe Brighton (4-1), echipă care a câștigat categoric pe Emirates cu Arsenal.

Gazdele au deschis scorul în minutul 22 al partidei, la o fază la care Deniz Undav și-a înscris în proprie poartă.

Dan Burn a majorat avantajul celor de la Newcastle în prelungirile primei reprize, când a reluat în plasă din centrarea lui Kieran Trippier.

În a doua repriză, germanul Undav a redus din diferență (min 51), dar acesta a fost singurul șut pe spațiul porții al oaspeților în partea secundă.

Callum Wilson a făcut 4-0 în minutul 90 cu reușita cu numărul 18 din acest sezon și tot el s-a aflat și la originea golului al patrulea, când i-a pasat decisiv lui Bruno Guimaraes (min 90+1).

Cu acest rezultat, Newcastle acumulează 69 de puncte.