Inter Milano s-a impus în dublă manșă în fața eternei rivale AC Milan, scor 1-0, după 2-0 prima partidă din semifinalele UEFA Champions League și este prima echipă calificată în ultimul act al competiției.

Bucuria jucatorilor de la Inter MilanoFoto: Fabrizio Carabelli / Zuma Press / Profimedia

Inter – AC Milan 1-0 (în tur, 2-0), în semifinalele Champions League

AC Milan spera să întoarcă soarta calificării, după ce în manșa tur Inter se impusese cu scorul de 2-0, după reușitele lui Dzeko și Mkhitaryan.

Echipa antrenată de Stefano Pioli a început în forță și Diaz a ratat o bună ocazie de a deschide scorul în minutul 11.

Spre finalul primei reprize, Rafa Leao a ratat și el o bună oportunitate de a marca, iar la cabine s-a intrat cu scor alb, în ciuda unei posesii mai bune pentru „diavoli”.

Repriza secundă a fost mai săracă în faze de poartă, Inter a închis foarte bine jocul și a reușit să dea lovitura pe contraatac, prin căpitanul Lautaro Martinez, care a marcat cu un șut la colțul scurt, profitând și de indecizia lui Maignan.

Inter Milano ajunge pentru cea de-a șasea oară în finala Champions League, pe care a câștigat-o în trei rânduri, ultima dată în sezonul 2009-2010, cu Cristi Chivu în echipă.

În cea de-a doua semifinală, Manchester City și Real Madrid se întâlnesc miercuri, după ce în manșa tur rezultatul a fost egal, 1-1.

Principalele faze ale partidei:

Min 90+3: Fluier final. Inter merge în finala de la Istanbul.

Min 74: GOOOL Inter. Lautaro Martinez deschide scorul cu un șut din unghi, la colțul scurt, cu largul concurs al portarului Maignan.

Min 58: Rafa Leao cade în careu după un duel cu Dumfries, arbitrul lasă jocul să continue.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+3: Pauză, după o primă repriză pe contre.

Min 43: Mkhitaryan a părăsit terenul accidentat, iar în locul său a intrat Brozovic.

Min 39: Ocazie și pentru Inter. Lovitura de cap a lui Dzeko, în urma unei lovituri libere, este respinsă de pe linia porții de Maignan.

Min 38: Încă o ocazie mare pentru AC Milan. Rafael Leao ia pe cont propriu o acțiune, pătrunde în unghi și șutează la colțul lung, puțin pe lângă poarta lui Onana.

Min 30: Deși are o posesie mai bună (57%), Milan nu reușește să pună în pericol poarta Interului.

Min 11: Ocazie mare pentru AC Milan. Tonali pătrunde excelent în partea stângă, centrează în interiorul careului, de unde Diaz șutează, dar Onana se opune.

Min 1: Start de meci pe Giuseppe Meazza din Milano.

Echipele de start:

Inter Milano: 24. Onana – 36. Darmian, 15. Acerbi, 95. Bastoni – 2. Dumfries, 23. Barella, 20. Calhanoglu, 22. Mkhitaryan, 32. Dimarco – 10. Martinez (c), 9. Dzeko. Antrenor: Simone Inzaghi

Rezerve: 1. Handanovic, 21. Cordaz – 5. Gagliardini, 6. de Vrij, 8. Gosens, 11. Correa, 12. Bellanova, 14. Asllani, 33. D’Ambrosio, 50. Stankovic, 77. Brozovic, 90. Lukaku

AC Milan: 16. Maignan – 2. Calabria (c), 28. Thiaw, 23. Tomori, 19. Hernandez – 8. Tonali, 33. Krunic – 30. Messias, 10. Diaz, 17. Leao – 9. Giroud. Antrenor: Stefano Pioli

Rezerve: 83. Mirante, 92. Nava – 5. Ballo-Toure, 12. Rebic, 20. Kalulu, 24. Kjaer, 25. Florenzi, 27. Origi, 32. Pobega, 46. Gabbia, 56. Saelemaekers, 90. De Ketelaere

În partida tur, Inter s-a impus cu scorul de 2-0, după reușitele lui Dzeko din minutul 8 și Mkhitaryan din minutul 11.