Barcelona este noua campioană a Spaniei. Formația antrenată de Xavi a dat startul sărbătorii duminică seară, după ce a învins-o pe rivala Espanyol, cu scorul de 4-2. Titlul cucerit de catalani este al 27-lea din istoria clubului.

Jucătorii echipei FC BarcelonaFoto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Trupa lui Xavi Hernandez a cucerit titlul cu numărul 27 în Spania

Cu 4 etape înainte de finalul sezonului, Barcelona și-a adjudecat al 27-lea titlu de campioană a Spaniei.

Catalanii și-au învins rivala locală Espanyol în deplasare cu scorul de 4-2, la capătul unui meci rezolvat încă din prima repriză.

Robert Lewandowski cu o dublă (min 11 și min 40) și Alejandro Balde (min 20) au înscris golurile Barcelonei în prima parte a jocului.

În a doua repriză, Jules Kounde a punctat și el din pasa lui Frenkie de Jong (min 53), iar gazdele au marcat și ele prin Javi Puado (min 73) și Joselu (min 90+2).

Rivala locală a catalanilor are emoții pentru rămânerea în LaLiga, fiind penultima în clasament, la 4 puncte de primul loc care le asigură salvarea.

Pentru Barcelona, începe sărbătoarea și implicit pregătirea pentru următorul sezon. Joan Laporta a promis că va fi o vară importantă pe partea de transferuri.