Manchester City este în formă maximă înainte de returul cu Real Madrid din semifinalele UEFA Champions League. Campioana din sezonul trecut s-a impus fără emoții pe terenul celor de la Everton, scor 3-0.

Jucatorii echipei Manchester CityFoto: Robbie Stephenson/JMP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City a câștigat la Everton

„Cetățenii” s-au distanțat la 4 puncte de Arsenal cu 3 etape înainte de finalul sezonului.

Formația antrenată de Pep Guardiola nu a avut probleme pe Goodison Park, în fața celor de la Everton și a câștigat lejer, cu scorul de 3-0.

Ilkay Gundogan a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 37 al partidei, iar Erling Haaland a majorat avantajul două minute mai târziu, cu al 36-lea gol din acest sezon.

În a doua repriză, Manchester City a forțat și marcarea golului 3. Ilkay Gundogan a realizat dubla (min 51) și a risipit orice fel de emoție în privința rezultatului final.