Borussia Dortmund a câștigat categoric sâmbătă seară pe teren propriu în fața celor de la Borussia M'Gladbach (5-2) și rămâne la un singur punct în spatele campioanei Bayern Munchen, care a făcut și ea spectacol cu Schalke, scor 6-0.

Jucătorii echipei Borussia DortmundFoto: Bernd Thissen / DPA / Profimedia

Borussia M'Gladbach și Schalke, distruse de cele două combatante la titlu în Bundesliga

Echipa lui Terzic a răspuns după succesul spectaculos al rivalei Bayern Munchen, care a surclasat-o pe Schalke 04, scor 6 la 0.

Formația antrenată de Thomas Tuchel nu a avut milă de formația care se luptă pentru evitarea retrogradării și a punctat de 6 ori, prin Thomas Muller (min 21), Joshua Kimmich (min 29), Serge Gnabry (min 50 și min 65), Mathys Tel (min 80) și Noussair Mazraoui (min 90+2).

Borussia Dortmund a dat un răspuns pe măsură și a învins-o pe Borussia M'Gladbach, scor 5-2.

Galben-negrii au făcut o primă repriză de excepție și au reușit să puncteze de 4 ori în poarta adversarei, prin Donyel Mallen (min 5), Jude Bellingham (min 18) și Sebastien Haller (min 20 și min 32).

În a doua repriză, Ramy Bensebaini a redus din diferență în minutul 75 din lovitură de la 11 metri, dar tabela a fost închisă tot de formația gazdă. Giovanni Reyna a marcat pentru 5-2 în al 4-lea minut de prelungire.