Deși câștigase etapa trecută cu Bournemouth, Chelsea s-a împiedicat din nou în campionat și a remizat pe teren propriu cu Nottingham Forest, scor 2-2. În aceeași zi, Aston Villa a obținut o victorie dramatică în duelul cu Tottenham (2-1), oaspeții având un gol anulat în al 7-lea minut de prelungire.

Frank LampardFoto: Nigel French / PA Images / Profimedia

Newcastle, Tottenham și Chelsea, pași greșiți în Premier League

Formația antrenată de Frank Lampard continuă seria rezultatelor negre în Premier League.

Deși se descătușaseră după succesul de etapa trecută cu Bournemouth, Chelsea nu a găsit drumul spre succes și în confruntarea cu Nottingham Forest, încheiată cu scorul de 2-2.

Alb-albaștrii au fost conduși la pauză după ce nigerianul Taiwo Awoniyi a deschis scorul în minutul 13 al partidei.

În partea secundă, Raheem Sterling a întors rezultatul pentru echipa lui Lampard cu o dublă (min 51 și min 58), dar Nottingham Forest a restabilit egalitatea prin același Taiwo Awoniyi, care a realizat și el dubla în minutul 62.

Scorul a rămas neschimbat și Chelsea a rămas pe locul 11, cu 43 de puncte.

Pentru Nottingham Forest, remiza de pe Stamford Bridge reprezintă un rezultat pozitiv în lupta pentru evitarea retrogradării.

Aceștia sunt pe locul 16 în acest moment, cu 34 de puncte, la 3 peste linia roșie.