Derbiul Rapid-Steaua a fost oprit in minutul 73, dupa ce arbitrul intalnirii, Alexandru Deaconu a fost lovit cu un obiect din tribuna. Desi a vrut initial sa reia partida, Deaconu a pus definitiv capat intalnirii deoarece suporterii au continuat sa arunce cu diverse obiecte. In acel moment, Rapid conducea cu 1-0, gol marcat de Cristi Sapunaru in minutul 67.

Stelistii au parasit imediat terenul, mergand la vestiare, in timp ce jucatorii Rapidului s-au certat minute in sir cu brigada de arbitri. Arbitrul Deaconu a iesit din teren sub escorta stewarzilor. Conform reporterului Realitatea TV, la vestiare, rapidistii au incercat sa intre peste stelisti pentru a se lua la bataie.

Mijlocasul echipei Rapid, Daniel Pancu, a suferit o comotie cerebrala imediat dupa finalul meciului, si a fost transportat cu salvarea la spitalul Universitar din Capitala.

Dupa meci, antrenorul Rapidului, Mircea Rednic, si-a anuntat demisia. Tehnicianul le-a spus jucatorilor in vestiar ca acesta a fost ultimul sau meci pe banca giulesteana, apoi si-a luat bagajele si a plecat de la stadion, fara a mai participa la conferinta de presa.

Fostii arbitri Ion Craciunescu si Adrian Porumboiu au declarat ca regulamentul prevede ca intalnirea sa fie castigata de Steaua, ca echipa oaspete, cu 3-0, la masa verde.

Declaratii dupa un episod unic in fotbalul romanesc:

George Copos (finantator Rapid): Arbitrul Deaconu nu a procedat regulamentar. Trebuia sa ne dea trei minute pentru a comunica incidentul suporterilor. Trebuie acum sa arate obiectul cu care a fost lovit. Nu cred ca un rapidist ar fi putut face asa ceva cand noi conduceam, controlam jocul si eram peste Steaua. Ma gandesc foarte serios ca a fost premeditare.

Gigi Becali (finantator Steaua): Nu ma intereseaza ce s-a intamplat, eu sunt multumit ca Steaua a castigat trei puncte.

Anghel Iordanescu (fost selectioner): E pacat ca fotbalul romanesc a ajuns intr-o astfel de situatie. E pacat! Nu s-a mai intamplat asa ceva niciodata. Vinovati sunt conducatorii si ceea ce se intampla in arbitraj.

Ionut Lupescu (director general FRF): Cred ca arbitrul este acoperit regulamentar. Este pacat insa ca din cauza unui huligan s-a stricat un meci si poate chiar mai mult.

Constantin Zotta (director general Rapid): Totul a fost premeditat. La vestiare este atmosfera incarcata, dar nu au fost incidente. In Ghencea Sapunaru a fost lovit de un surub si nu s-a intamplat nimic. Arbitrul a oprit meciul fara sa lase sa se scurga cele 3 minute regulamentare pentru a se lua masuri. Nu era niciun motiv sa se arunce din partea suporterilor rapidisti. Sunt sigur ca a fost vorba de suporterii Stelei. Arbitrul trebuia sa ceara masuri din partea organizatorilor iar daca nu putea sa continue jocul putea fi inlocuit.

Grigore Sichitiu (director sportiv Rapid): Banuiesc ca a fost ceva premeditat. Este foarte dubios si suspect. Jucatorii Stelei au plecat prea repede la vestiare. Stiau ceva?

Cristian Costache (director imagine Rapid): A fost evident un gest premeditat. Cu acelasi arbitru la centru, in meciul din tur, Bozovic a fost lovit in cap cu un surub care apoi a disparut, si nu s-a luat nicio masura. Existau atatea alte masuri, inclusiv evacuarea tribunelor. Au fost fapte mai grave la alte meciuri, si nu s-a luat aceasta masura. Este un abuz grosolan.

Mircea Rednic (antrenor Rapid): Acesta a fost ultimul meu meci pe banca Rapidului. Dusmanii mei, suporterii, au castigat.

Filmul meciului pana in minutul 73:

Rapid a avut prima sarja spre poarta Stelei in minutul 2, Joao Paulo i-a furat mingea lui Nesu si a intrat in careu, dar Ghionea l-a blocat exemplar. Ros-albastrii s-au instalat apoi in jumatatea adversa si au avut un corner, dar fara rezultat la poarta lui Coman.

Minutul 20: Zapata se incurca cu Golanski, mingea se indreapta spre poarta, dar Radoi respinge de la un metru de linie.

Minutul 23: Sapunaru executa excelent o lovitura libera de la 30 de metri - mingea se indreapta spre vinclu, dar Zapata o trimite in corner cu un plonjon spectaculos.

Minutul 26: Dica il lanseaza pe Pepe Moreno spre poarta rapidista, columbianul ramane singur cu Coman, dar portarul giulestenilor iese inspirat si respinge cu piciorul din fata atacantului stelist.

Minutul 32: Faza sud-americana la poarta Stelei: brazilianul Cesinha suteaza in forta, din unghi, dar columbianul Zapata trimite in corner cu un reflex excelent. Dupa corner, mingea ajunge la Nicolae Grigore la 20 de metri, sutul acestuia din voleu este insa prins de Zapata.

Minutul 37: Mendoza trimite direct spre poarta din lovitura libera de la 30 de metri, Coman respinge de langa bara cu pretul unei accidentari la umar.

Minutul 48: Dayro Moreno rateaza cea mai mare ocazie a meciului de pana acum! Dupa o pasa ideala a lui Mendoza, Moreno a ramas singur cu Andrade, dar a trimis putin pe langa poarta.

Minutul 67: Steaua, experta golurilor din faze fixe in Liga Intai, primeste gol dintr-un corner. Rapid deschide scorul prin Cristian Sapunaru, care marcheaza cu un sut din cadere.

Rapid: Coman (46 Andrade) - Leonard, Maftei, Marius Constantin, Sapunaru - Ovidiu Herea (51 Pancu), Nicolae Grigore, Costin Lazar - Cesihna, Boya, Joao Paulo.

Steaua: Zapata - Golanski, Mirel Radoi, Ghionea, Nesu - Dayro Moreno (57 Habibou), Lovin, Ovidiu Petre, Mendoza (69 Vali Badea) - Dica,Pepe Moreno.