Inter a început perfect meciul cu rivala AC Milan, a înscris două goluri în primele 11 minute (scor final 2-0) și este foarte aproape de calificarea în finala Champions League.

Bucuria jucatorilor de la Inter MilanoFoto: Fabrizio Carabelli / Zuma Press / Profimedia

• Golurile au fost marcate de Dzeko ('8) și Mkhitaryan ('11).
  • În minutul 32, arbitrul a dictat penalty pentru Inter, dar s-a răzgândit după consultarea VAR.
  • Aceasta este prima victorie pentru Inter în fața rivalei AC Milan în competițiile europene. În precedentele 4, rossonerii obținuseră două victorii și două remize.
  • Returul se va juca pe data de 16 mai.

Au evoluat echipele:

AC Milan: Maignan – Calabria (Kalulu 82), Kjaer (Thiaw 59), Tomori, Theo Hernandez - Krunic, Tonali, Bennacer (Junior Messias 18) – Saelemaekers (Origi 59), Giroud, Brahim Diaz (Pobega 82). Antrenor: Stefano Pioli

Inter Milano: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barrella, Hakan Calhanoglu (Gagliardini 78), Mkhitaryan (Brozovic 62), Dimarco (de Vrij 70) - Lautaro Martinez (Correa 78), Dzeko (Lukaku 70). Antrenor: Simone Inzaghi.

AC Milan – Inter 0-2, în manșa tur din semifinalele Champions League

Min 90+4: Final de meci. Inter câștigă cu 2-0

Min 90+2: Pobega trage pe centrul porții, Onana prinde fără probleme.

Min 90: Repriza secundă este prelungită cu 4 minute.

Min 63: Tonali preia la marginea careului, trage violent la colțul lung, dar un fundaș deviază și mingea lovește bara (arbitrul nu a văzut și a acordat aut de poartă).

Min 53: Bastoni avansează, pasează în careu pentru Dzeko, dar Maignan respinge în corner în ultimul moment.

Min 51: Messias îl copiază pe Brahim și șutează pe lângă poartă.

Min 49: Șutul lui Brahim trece puțin pe lângă poarta lui Onana.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+4: Pauză pe San Siro.

Min 32: După vizionarea reluărilor VAR, arbitrul anulează lovitura de la 11 metri.

Min 31: Penalti pentru Inter, după faultul lui Kjaer asupra lui Laurato Martinez.

Min 30: Reluarea spectaculoasă cu călcâiul a lui Calabria trece puțin pe lângă poarta lui Onana.

Min 18: Schimbare la AC Milan. Bennacer, accidentat, îi lasă locul lui Messias.

Min 16: Șutul lui Calhanoglu lovește transversala lui Milan.

Min 11: GOOOL Inter. Mkhitaryan mărește avantajul, după un contraatac finalizat excelent cu un șut din interiorul careului.

Min 8: GOOOL Inter. Edin Dzeko deschide scorul cu o reluare din interiorul careului, după un corner executat de Calhanoglu.

Min 1: Start de meci pe San Siro.

Champions League: Remiză între Real Madrid și Manchester City / „Biletele” pentru Istanbul se dau pe Etihad