Borussia Dortmund a reușit o victorie categorică pe teren propriu, în confruntarea cu Wolfsburg, scor 6-0, în etapa a 31-a din Bundesliga și speră la un pas greșit al liderului Bayern în ultimele trei etape.

Jucătorii echipei Borussia DortmundFoto: Bernd Thissen / DPA / Profimedia

Dortmund – Wolfsburg 6-0, în Bundesliga

Elevii lui Edin Terzic s-au distrat pe teren în meciul contra celor de la Wolfsburg și puteau să mai înscrie, după ce au ratat o lovitură de la 11 metri și un total de 20 de ocazii de gol.

Adeyemi a deschis scorul după doar 14 minute, iar Haller în minutul 28 și Malen în minutul 37 au stabilit scorul pauzei.

Deși a făcut două schimbări la pauză, Wolfsburg a primit din nou gol în minutul 54 de la Bellingham, iar Adeyemi a reușit dubla cinci minute mai târziu.

În minutul 65, același Adeyemi a ratat un penalti, pentru ca Bellingham să reușească și el dubla în minutul 86 și să stabilească scorul final.

Cu trei etape înaintea finalului de sezon, Dortmund ocupă poziția secundă în Bundesliga cu 64 de puncte, la doar un punct de liderul Bayern Munchen.