​​CSA Steaua a sărbătorit duminică 37 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni. Din păcate pentru fanii roș-albaștrilor, pe teren lucrurile nu au stat la fel de bine: trupa lui Daniel Oprița a remizat, scor 1-1, cu Oțelul Galați în etapa a șaptea din play-off-ul Ligii 2 la fotbal.

Daniel OpritaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Scorul meciului din Ghencea a fost deschis de Chipirliu în minutul 54, din penalti. Gălățenii au obținut remiza după reușita lui Cisotti, din minutul 89.

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 85, atunci când Dean Beta a fost eliminat.

6 Unirea Dej 36.

Marius Lăcătuș, Miodrag Belodedici, Adrian Bumbescu, Victor Pițurcă, Mihail Majearu și Ștefan Iovan au fost ovaționați la pauza meciului de duminică de către fanii prezenți pe Ghencea.

În acest fel, CSA Steaua a sărbătorit cei 37 de ani care au trecut de la succesul istoric al formației bucureștene contra Barcelonei (0-0 după 120 de minute, 2-0 după penaltiuri).

Caseta tehnică a meciului din 1986

Steaua București - FC Barcelona 0-0; 2-0 după executarea loviturilor de departajare

Loviturile de departajare: au ratat - Alesanco, Pedrazza, Marcos, Alonso (Barcelona), Majearu (Steaua); au marcat - Balint și Lăcătuș

Stadion: Ramon Sanchez Pizjuan, Sevilla

Spectatori: 70.000

Data: 07.05.1986, ora: 20.15

Arbitri: Michel Vautrot; Alain Delmer, M.Girard (Franţa)

Steaua: Helmut Duckadam - Ştefan Iovan, Adrian­ Bumbescu, Miodrag Belodedici, Ilie Bărbulescu - Lucian Bălan (73 Anghel Iordănescu), Gavril Balint, Ladislau Boloni, Mihail Majearu - Marius Mihai Lăcătuş, Victor Piţurcă (112 Marin Radu II).

Antrenori: Emeric Ienei şi Anghel Iordănescu

FC Barcelona: Francisco Gonzalez Javier Urruticoechea - Gerardo Miranda Concepcion, Miguel Bernardo Blanquetti "Migueli", Jose Ramon Alesanco Ventosa, Julio Alberto Moreno Casas - Victor Munoz Manrique, Bernd Schuster (84 Jose Moratalla Claramunt), Marcos Alonso Pena, Angel Pedraza Lamita - Steve Archibald (111 Angel "Pichi" Alonso Herrera), Francisco Jose Carrasco Hidalgo.

Antrenor: Terry Venables