​Real Madrid a cucerit Cupa Spaniei după victoria, scor 2-1, obținută împotriva celor de la Osasuna Pamplona. Meciul a avut loc pe stadionul La Cartuja din Sevilla.

Carlo AncelottiFoto: Manuel Reino Berengui/DeFodi Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Galacticii au trecut rapid în avantaj, Rodrygo punctând în minutul 2. Osasuna a restabilit egalitatea prin Torro (în minutul 58), dar același Rodrygo a stabilit scorul final în minutul 70.

• Este cea de-a 20-a Cupă a Spaniei pe care Real Madrid o câștigă de-a lungul istoriei. Formația lui Carlo Ancelotti cucerise însă ultimul trofeu tocmai în 2014.
  • Barcelona este echipa cu cele mai multe trofee de Cupa Spaniei câștigate: 31 (ultimul la ediția 2020-2021). Catalanii sunt urmați în ierarhie de Athletic Bilbao (23) și Real Madrid (20).