Bayern Munchen a reușit o victorie chinuită, dar extrem de importantă în lupta pentru titlu, 2-1 pe terenul celor de la Werder Bremen, în etapa a 31-a din Bundesliga.

Jucătorii celor de la Bayern MunchenFoto: Sven Hoppe / DPA / Profimedia

Werder Bremen – Bayern Munchen 1-2, în Bundesliga

După ce a revenit pe prima poziție din Bundesliga după etapa precedentă, Bayern reușește să se mențină și ajunge la patru puncte de Dortmund, care are însă un meci mai puțin disputat.

Echipa antrenată de Thomas Tuchel a deschis scorul abia în minutul 62, prin Serge Gnabry și și-a mărit avantajul zece minute mai târziu, după reușita lui Leroy Sane.

Gazdele au redus din diferență prin Niklas Schmidt, în minutul 87, iar bavarezii au tremurat pentru rezultat până la final.

Cu trei etape înainte de finalul sezonului, Bayern se află pe prima poziție a clasamentului cu 65 de puncte, urmată de Dortmund cu 60, care va evolua duminică pe teren propriu împotriva lui Wolfsburg.