Manchester City confirmă forma excelentă în care se află, după victoria cu scorul de 2-1 împotriva celor de la Leeds și mărește avansul față de Arsenal la patru puncte, cu trei etape înainte de finalul sezonului.

Jucatorii echipei Manchester CityFoto: Robbie Stephenson/JMP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City – Leeds 2-1 / Bournemouth – Chelsea 1-3, în etapa a 35-a din Premier League

Formația antrenată de Pep Guardiola a început în forță partida, iar Ilkay Gundogan a reușit o dublă în minutele 19 și 27, din pasele Riyad Mahrez.

Pe final, jucătorul german putea reuși hat-trick-ul, dar a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 84.

Un minut mai târziu, oaspeții au redus din diferență prin Rodrigo.

Cu trei etape înainte de finalul sezonului din Premier League, Manchester City se află în poziția de lider, cu patru puncte peste ocupanta poziției secunde, Arsenal Londra.

După două remize și cinci înfrângeri în ultimele șapte etape, Chelsea a reușit în sfârșit victoria, scor 3-1 pe terenul celor de la Bournemouth.

Gallagher a deschis scorul după doar 9 minute, iar gazdele au reușit egalarea în minutul 21, prin Vina.

Finalul a adus descătușarea londonezilor, care și-au asigurat victoria prin golurile marccate de Badiashile în minutul 82 și Joao Felix, patru minute mai târziu.