AC Milan a făcut un pas mare pentru calificarea în sezonul viitor de Champions League, după victoria de pe teren propriu cu Lazio Roma, scor 2-0, în etapa a 34-a din Serie A.

Jucatorii de la AC Milan si bucuria victorieiFoto: Francesco Scaccianoce/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan – Lazio Roma 2-0, în Serie A

Lazio poate pierde locul al doilea din Serie A după înfrângerea cu Milan, dacă Juventus se va impune în partida cu Atalanta.

Echipa antrenată de Stefano Pioli a început bine partida și a deschis scorul în minutul 17 prin Bennacer, din pasa lui Giroud, după o mare greșeală în defensiva romanilor.

S-a făcut 2-0 în minutul 29, când pornit din propria jumătate, The Hernandez reușește o cursă extraordinară, încheiată cu un șut superb din afara careului.

Scorul putea lua proporțiii în minutul 83, dar golul lui Ante Rebic a fost anulat pentru ofsaid.

Cu patru etape înainte de finalul sezonului din Serie A, AC Milan ocupă locul al patrulea, ultimul de Champions League și așteptă pasul greșit al lui Inter în duelul cu AS Roma.