Cremonese, formația pentru care evoluează Vlaș Chiricheș, a produs o surpriză în cadrul etapei cu numărul 33 din Serie A. Formația nou promovată a remizat pe terenul campioanei Milan, scor 1-1. Rivala Inter a făcut spectacol la Verona și s-a impus lejer cu scorul de 6-0.

Stefano PioliFoto: Marco Canoniero / Shutterstock Editorial / Profimedia

UEFA Champions League, tot mai departe pentru AC Milan

Calificată în semifinalele UEFA Champions League, acolo unde o va întâlni pe Inter, AC Milan este de nerecunoscut în Serie A.

Campioana en-titre nu a reușit decât un rezultat de egalitate pe teren propriu în compania celor de la Cremonese, la capătul unui meci în care gazdele au avut și un gol anulat în prima repriză.

În ciuda marilor ocazii irosite, atât în prima repriză, cât și în partea secundă, AC Milan a avut mari emoții și a trăit intens pe final.

Mai mult decât atât, oaspeții au deschis scorul la primul șut pe spațiul porții, când David Okereke l-a învins pe Mike Maignan (min 77).

Vlad Chiricheș a revenit după accidentare și a fost introdus pe teren în minutul 73 al partidei.

Insistența ofensivă a Milanului a fost răsplătită, iar Junior Messias a egalat în al treilea minut de prelungire.

Oaspeții au rămas și în inferioritate numerică după eliminarea lui Pickel.

Pe Stadio Marc'Antonio Bentegodi, Inter s-a distrat cu Hellas Verona și a punctat de 6 ori în poarta adversarei care se luptă pentru evitarea retrogradării.

Adolfo Gaich cu un autogol (min 31), Hakan Calhanoglu (min 36), Edin Dzeko (min 37 și min 61) și Lautaro Martinez (min 55 și min 90+2).