Arsenal Londra a revenit în poziția de lider al campionatului din Anglia, după ce a câștigat categoric derbiul cu Chelsea, scor 3-0, în etapa a 34-a din Premier League.

Jucatori ai echipei Arsenal LondraFoto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia

Arsenal – Chelsea 3-1, în etapa a 34-a din Premier League

Arsenal Londra pare că a trecut peste seria nereușită de patru partide, cu trei rezultate de egalitate și o înfrângere la rând.

Formația lui Mikel Arteta a început excelent partida, iar până la pauză și-a asigurat un avans liniștitor.

Martin Oodegard a deschis scorul în minutul 18 cu un șut de la marginea careului și l-a majorat în minutul 31, cu un șut excelent din zona punctului de la 11 metri.

Scorul la pauză a fost 3-0 pentru gazde, după reușita lui Gabriel Jesus din minutul 34.

Golul celor de la Chelsea a venit în minutul 65, când Madueke a evitat excelent o poziție de ofsaid, a preluat în careu și l-a învins pe Ramsdale.

Arsenal revine pe prima poziție cu 78 de puncte, cu două mai mult decât Manchester City, care are însă și două partide în minus.

Chelsea rămâne pe poziția a 12-a în Premier League, după cea de-a patra înfrângere consecutivă.