FC Barcelona a reușit o victorie dramatică în finalul partidei cu Osasuna de pe Camp Nou, 1-0, deși a evoluat din minutul 27 în superioritate numerică, în etapa a 33-a din La Liga.

Jucătorii echipei FC BarcelonaFoto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Barcelona – Osasuna 1-0, în etapa a 33-a din LaLiga

Catalanii s-au impus la limită în disputa de pe teren propriu contra formației aflate pe locul 9 în Spania.

Osasuna a rămas în zece jucători încă din minutul 27, când Jorge Herrando a primit cartonașul roșu după un fault asupra lui Pedri.

Xavi l-a pierdut pe tânărul Gavi în prima repriză, accidentat în minutul 36 și înlocuit cu Ansu Fati.

Repriza secundă a adus presiunea la poarta oaspeților, de Jong, Dembele și Lewandowski s-au întrecut în ratări, ultimul având și o reușită anulată pentru ofsaid.

Golul victoriei a venit abia în minutul 85, când Jordi Alba a șutat la colțul scurt, după centrarea lui Lewandowski și mingea așezată perfect de Frenkie de Jong.

Lider detașat în clasament, Barcelona are 14 puncte avans față de Real Madrid, înaintea partidei pe care aceștia o dispută cu Real Sociedad, cu cinci etape înainte de finalul sezonului.