Toulouse a câștigat sâmbătă seară finala Cupei Franței. Formația pregătită de Philippe Montanier a surclasat-o pe Nantes (5-1) în finala de pe Stade de France și a scris istorie.

Jucătorii echipei ToulouseFoto: FRANCK FIFE / AFP / Profimedia

Toulouse a învins-o pe Nantes în finala Cupei Franței

Ferită de emoțiile retrogradării în acest final de sezon în Ligue 1, Toulouse a scris istorie pe Stade de France.

Formația antrenată de Philippe Montanier a câștigat pentru prima oara în istoria clubului Cupa Franței, după o finală de poveste contra celor de la Nantes.

Logan Costa a deschis scorul pentru Toulouse în minutul 4 și tot el a dublat avantajul echipei sale 6 minute mai târziu.

Până la pauză, formația lui Philippe Montanier a mai punctat de două ori prin Thijs Dallinga (min 23 și min 31).

În a doua repriză, Ludovic Blas a redus din diferență din lovitură de la 11 metri (min 75), dar ultimul cuvânt l-au avut tot cei de la Toulouse. Marocanul Zakaria Aboukhlal a marcat golul 5 în minutul 79.

Este primul trofeu major din istoria celor de la Toulouse, club înființat în urmă cu 53 de ani.

Pentru Nantes, este un sfârșit de sezon de coșmar. „Canarii” se află pe locul 16 în Ligue 1, la egalitate de puncte cu Brest, formația localizată pe primul loc retrogradabil. Nantes a câștigat Cupa Franței în anul 2022.