În derby-ul etapei cu numărul 32 din Serie A, AS Roma a ratat șansa de a lua 3 puncte din disputa cu AC Milan. Gazdele au preluat conducerea în prelungiri, iar campioana en-titre a restabilit egalitatea câteva minute mai târziu. Meciul s-a terminat cu scorul de 1-1.

Jose MourinhoFoto: Federico Proietti/DPPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jose Mourinho, neînvins pe Stadio Olimpico din luna martie - Luptă crâncenă pentru un loc de Champions League

AS Roma și AC Milan continuă lupta pentru un loc de UEFA Champions League.

Calificate în semifinalele UEFA Europa League, respectiv UEFA Champions League, cele două nu au riscat foarte mult în confruntarea de pe Stadio Olimpico.

Duelul a fost unul intens mai degrabă în zona de la mijlocul terenului, dar partida a prins viață în prelungirile partidei.

Alexis Saelemaekers a ratat o mare ocazie pentru oaspeți în minutul 60 al partidei, când a trimis puțin peste poartă dintr-o poziție ideală.

În minutele de prelungiri, gazdele au dat lovitura prin Tammy Abraham, care a reluat în plasă (min 90+3), dar Milan e egalat prin Saelemaekers în al 7-lea minut de prelungire.