Borussia Dortmund a ratat șansa de a-și consolida poziția de lider în Bundesliga, după meciul încheiat la egalitate, scor 0-0, pe terenul celor de la Bochum.

Jucatorii echipei Borussia DortmundFoto: Christof STACHE / AFP / Profimedia

Bochum – Dortmund 1-1, în etapa a 30-a din Bundesliga

Dortmund profitase etapa trecută de înfrângerea lui Bayern și urcase pe prima poziție a clasamentului, cu cinci etape înainte de încheierea sezonului.

În deplasarea de la Bochum, echipă aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, Dortmund s-a văzut condusă din minutul 5, după reușita lui Losilla, dar a egalat două minute mai târziu prin Adeyemi.

Jucătorii lui Edin Terzic au cerut penalti în minutul 65, după ce același Adeyemi a fost doborât în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

O altă fază controversată s-a petrecut în minutul 90, când Mats Hummels a reușit să marcheze, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, după vizionarea imaginilor VAR.

Anterior, mingea fusese atinsă cu mâna în careu de un jucător al lui Bochum.

Borussia Dortmund poate pierde primul loc al clasamentului, în cazul unei victorii a lui Bayern Munchen împotriva celor de la Hertha.