Universitatea Cluj a reușit calificarea în finala Cupei României, după ce a trecut în semifinale de UTA, scor 1-0. Formația antrenată de Ioan Ovidiu Sabău se va lupta cu Sepsi în ultimul act al competiției.

Jucatorii echipei Universitatea ClujFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sepsi - Universitatea Cluj, în finala Cupei României

Universitatea Cluj a reușit să se califice pentru a șasea oară în finala Cupei României, după victoria împotriva celor de la UTA Arad.

Arădenii au marcat primii, prin Virgiliu Postolachi în minutul 15, dar reușita a fost anulată după intervenția VAR pentru fault.

În minutul 34, Ubbink l-a faultat în careu pe Remacle, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri, după consultarea VAR.

Dan Nistor a transformat penaltiul și a stabilit scorul final al partidei.

Universitatea Cluj are în palmares o Cupă a României și a jucat încă patru finale, ultima în 2015.

În cealaltă semifinală, Sepsi Sfântu Gheorghe a învins categoric CFR Cluj, scor 3-0.

Finala Cupei României din acest an se va disputa la data de 24 mai, pe stadionul Municipal din Sibiu.