Derbiul primelor două clasate din Anglia a adus victoria categorică a lui Manchester City în fața liderului Arsenal Londra, scor 4-1, în etapa a 33-a din Premier League.

Jucatorii echipei Manchester CityFoto: Robbie Stephenson/JMP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City – Arsenal Londra 4-1, în Premier League

Arsenal Londra continuă seria nereușită din ultimele partide, ajungând la nouă puncte pierdute în ultimele patru etape, în care nu a înregistrat nicio victorie.

Elevii lui Pep Guardiola au deschis scorul după doar șapte minute prin belgianul Kevin De Bruyne și l-au majorat în prelungirile primei reprize prin John Stones.

În minutul 54, De Bruyne a reușit dubla, trupa lui Mikel Arteta a marcat golul de onoare în minutul 86, prin Rob Holding, iar Haaland și-a trecut în cont o nouă reușită în al cincilea minut de prelungiri.

După acest rezultat Arsenal rămâne lider cu 75 de puncte, urmată de Manchester City cu 73 de puncte, dar care are însă două meciuri mai puțin disputate.

Victorie la limită pentru Liverpool, Chelsea pierde din nou

Chelsea a suferit o nouă înfrângere pe teren propriu, 0-2 cu Brentford.

Azpilicueta și-a marcat în propria poartă în minutul 37 și a fost înlocuit la pauză. Scorul final a fost stabilit de Bryan Mbeumo, în minutul 78.

Liverpool a urcat pe poziția a șasea a clasamentului, după victoria la limită, 2-1, în deplasarea de la West Ham.

Gazdele au deschis scorul după 12 minute prin Paqueta, dar Gakpo a egalat șase minute mai târziu.

Golul victoriei a fost marcat de camerunezul Joel Matip, în minutul 67.