Manchester United a reușit o calificare cu emoții în finala FA Cup, după penaltiuri, împotriva celor de la Brighton (scor 7-6). La capătul celor 120 de minute de joc scorul a fost alb, 0-0.

Jucătorii echipei Manchester UnitedFoto: Matt West / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester United – Manchester City, în finala EA Cup

Elevii lui Erik ten Hag au avut o partidă mult mai dificilă decât se așteptatu cu Brighton.

După 90 de minute încheiate la egalitate, scor 0-0, au urmat două reprize suplimentare de câte 15 minute, în care de asemenea nu s-a marcat.

La loteria loviturilor de departajare a fost nevoie de șapte serii pentru a se desemna câștigătoarea, după 13 transformări și o singură ratare (a lui March).

În ultimul act al celei mai vechi competiții fotbalistice din Anglia, Manchester United va întâlni rivala Manchester City, care a trecut sâmbătă de Sheffield United, scor 3-0.

Manchester United are în palmares 12 Cupe ale Angliei, ultima câștigată în sezonul 2015-2016.