FC Barcelona păstrează distanța de 11 puncte în fruntea clasamentului, după ce a învins pe teren propriu cu 1-0 formația Atletico Madrid, în etapa a 30-a din LaLiga.

Jucătorii echipei FC BarcelonaFoto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Barcelona – Atletico Madrid 1-0, în etapa a 30-a din LaLiga

Atletico Madrid putea deschide scorul chiar în primul minut, când șutul lui Griezmann de la marginea careului a lovit bara transversală.

Catalanii au marcat chiar înainte de pauză prin Ferran Torres, care a șutat excelent de la 16 metri în minutul 44.

Deși echipa condusă de Xavi a avut o posesie mai bună, partida a fost una echilibrată în privința situațiilor de poartă, elevii lui Diego Simeone ratând mai multe oportunități de a înscrie.

Cu doar opt etape rămase de disputat din LaLiga, FC Barcelona menține un avans de 11 puncte față de Real Madrid, în timp ce Atletico închide podiumul.