Bayern Munchen a pierdut categoric partida disputată pe terenul celor de la Mainz, scor 3-1, în timp ce Dortmund a făcut spectacol cu Frankfurt, scor 4-0, și urcă pe prima poziție, după etapa a 29-a din Bundesliga.

Jucătorii echipei Borussia DortmundFoto: Bernd Thissen / DPA / Profimedia

Mainz – Bayern Munchen 3-1, în Bundesliga

Campioana Germaniei nu se regăsește și a ajuns la cel de-al patrulea meci fără victorie, în campionat și în Champions League.

Bavarezii au deschis scorul în deplasarea de la Mainz după 29 de minute, prin Sadio Mane, revenit în echipă.

În repriza secundă, gazdele au întors partida în mai puțin de un sfert de oră, Ajorque (65), Barreiro (73) și Martin (79) reușind să provoace surpriza etapei.

Dortmund – Frankfurt 4-0, în Bundesliga

Dortmund a profitat din plin de înfrângerea lui Bayern și a obținut victoria care le-a adus urcarea pe prima poziție a clasamentului.

Bellingham a deschis scorul în minutul 19, Malen l-a majorat cinci minute mai târziu, iar Hummels în minutul 41 a stabilit scorul pauzei.

În repriza secundă, același Malen a reușit dubla în minutul 66, iar jucătorii lui Edin Terzic reușesc o victorie categeorică.