AC Milan și Real Madrid sunt primele echipe calificate în semifinalele Champions League, după partidele de marți. Dacă spaniolii au repetat rezultatul din tur, milanezii s-au mulțumit cu un rezultat de egalitate, după un meci palpitant.

Olivier GiroudFoto: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Chelsea – Real Madrid 0-2 (în tur 0-2), în sferturile Champions League

După ce în partida tur luase o opțiune serioasă pentru calificare, Real Madrid a îndeplinit o simplă formalitate în meciul cu Chelsea.

Londonezii au început curajos și au ratat câteva șanse de a deschide scorul. Rodrygo a fost jucătorul partidei, omul potrivit la locul potrivit, cu două goluri în minutele 58 și 80, marcate mai ușor ca niciodată.

Cu un sezon ratat în Premier League, în ciuda sutelor de milioane de euro cheltuite pe jucători, Chelsea părăsește și cupele europene.

Real Madrid va întâlni în semifinale câștigătoarea dintre Manchester City și Bayern Munchen, meciul tur terminându-se cu scorul de 3-0 în favoarea englezilor.

Principalele momente:

Min 90+3: Fluier final. Real Madrid merge în semifinalele Champions League.

Min 80: GOOOL Real Madrid. Fază excelentă de atac a spaniolilor, Valverde pătrunde și îl lasă pe Rodrygo cu poarta goală, iar atacantul reușește dubla.

Min 58: GOOOL Real Madrid. Contraatac al spaniolilor, Rodrygo scapă singur în partea dreaptă și centrează, mingea ajunge la Vinicius care o întoarce la Rodrygo și acesta finalizează simplu.

Min 46: S-a reluat partida.

Min 45+2: Final de primă repriză la Londra.

Min 45+1: Cucurella ratează o ocazie uriașă, singur cu Courtois.

Min 41: Vinicius Junior nu ajunge la o minge trimisă în fața porții de Luka Modric.

Min 11: Ocazie mare pentru Chelsea. Kante șutează pe lângă poartă din interiorul careului, dintr-o poziție excelentă.

Min 1: Start al partidei de pe Stamford Bridge.

Echipele de start:

Chelsea: 1. Arrizabalaga – 14. Chalobah, 6. Silva (c), 33. Fofana – 24. James, 7. Kante, 5. Fernandez, 8. Kovacic, 32. Cucurella – 23. Gallagher – 29. Havertz. Antrenor: Frank Lampard

Real Madrid: 1. Courtois – 2. Carvajal, 3. Militao, 4. Alaba, 12. Camavinga – 15. Valverde, 8. Kroos, 10. Modric – 21. Rodrygo, 9. Benzema (c), 20. Vinicius Junior. Antrenor: Carlo Ancelotti

În partida tur, Real Madrid a câștigat cu scorul de 2-0, după golurile marcate de Karim Benzema și Marco Asensio.

Napoli – AC Milan 1-1 (în tur, 0-1), în sferturile Champions League

Lider solitar în Serie A, Napoli nu a reușit să întoarcă rezultatul partidei tur, încheiată cu avantaj minim pentru AC Milan.

Trupa lui Stefano Pioli putea deschide scorul în minutul 22, dar Giroud a executat slab lovitura de la 11 metri acordată pentru faultul asupra lui Leao.

Atacantul milanezilor s-a revanșat în minutul 43, când a finalizat un contraatac rapid încheiat cu centrarea aceluiași Leao.

Napoli a beneficiat și ea de un penalti, pe care Kvaratskhelia l-a irosit în minutul 80.

Egalarea a venit abia în prelungirile partidei, după lovitura de cap a lui Victor Osimhen, mult prea târziu pentru a schimba soarta partidei.

AC Milan se califică după 16 ani în semifinalele Champions League și ar putea întâlni marea rivală Inter, care a câștigat meciul tur împotriva Benficăi Lisabona.

Min 90+4: Fluier final. Milan este în semifinale.

Min 90+3: GOOOL Napoli. Victor Osimhen aduce egalarea cu o lovitură de cap.

Min 82: Execuția slabă a lui Kvaratskhelia de la 11 metri este respinsă de Maignan.

Min 80: Penalti pentru Napoli. Mingea centrată de Di Lorenzo este blocată cu mâna în careu de Tomori.

Min 46: A început repriza a doua.

Min 45+6: Final de primă repriză.

Min 43: GOOOL Milan. Olivier Giroud deschide scorul cu o reluare din centrul careului după centrarea lui Leao, în urma unui contraatac rapid.

Min 22: Penalti ratat de Milan. Șutul lui Giroud este respins de Meret de lângă bară.

Min 21: Lovitură de la 11 metri pentru AC Milan, după o intervenție întârziată a lui Rui asupra lui Leao.

Min 1: Arbitrul fluieră începutul meciului de pe stadionul Diego Armando Maradona.

Napoli: 1. Meret – 22. Di Lorenzo (c), 13. Rrahmani, 5. Juan Jesus, 6. Rui – 91. Ndombele, 68. Lobotka, 20. Zielinski – 21. Politano, 9. Osimhen, 77. Kvaratskhelia. Antrenor: Luciano Spaletti

AC Milan: 16. Maignan – 2. Calabria (c), 24. Kjaer, 23. Tomori, 19. Hernandez – 33. Krunic, 8. Tonali – 10. Diaz, 4. Bennacer, 17. Leao – 9. Giroud. Antrenor: Stefano Pioli

În prima manșă, AC Milan s-a impus la limită, scor 1-0, după reușita lui Bennacer.