Chelsea nu își mai revine nici măcar după schimbarea antrenorului. Formația pregătită de Frank Lampard a pierdut sâmbătă pe Stamford Bridge în fața celor de la Brighton, scor 1-2.

Frank LampardFoto: Nigel French / PA Images / Profimedia

Newcastle și Tottenham, pași greșiți în lupta pentru Champions League

După ce în cursul acestei săptămâni a pierdut manșa tur a sferturilor Ligii Campionilor cu Real Madrid (2-0), Chelsea nu a găsit nici de această dată drumul spre succes în Premier League.

Londonezii au ajuns la 5 partide în campionat fără victorie, după ce a pierdut pe teren propriu cu Brighton.

Echipa antrenată de Frank Lampard a fost dominată autoritar pe teren propriu, deși a deschis scorul în minutul 13 prin Gallagher.

Danny Welbeck l-a înlocuit în minutul 39 pe Evan Ferguson, iar 3 minute mai târziu a restabilit egalitatea pe Stamford Bridge.

În a doua repriză, oaspeții au continuat să domine partida, irosind numeroase ocazii de a marca.

În cele din urmă, Brighton a înscris golul victoriei. Paraguayanul Julio Enciso a marcat pentru 2-1 în minutul 70 al partidei, stabilind și scorul final.

Tot sâmbătă, Newcastle a fost distrusă pe Villa Park de Aston Villa, scor 3-0.