Genoa a făcut sâmbătă un pas important pentru promovarea în Serie A, după ce s-a impus pe Stadio Luigi Ferraris în fața celor de la Perugia, scor 2-0. Radu Drăgușin a marcat încă un gol pentru „grifonul genovez”.

Radu DrăgușinFoto: Danilo Vigo/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Genoa a învins Perugia și este pe locul 2 în Serie B

Formația antrenată de Alberto Gilardino a făcut un nou meci bun în fața propriilor suporteri.

Genoa a câștigat al șaselea meci consecutiv pe teren propriu. De această dată, victima a fost Perugia, echipă care nu a reușit să tragă niciun șut pe spațiul porții.

Danezul Morten Frendrup a deschis scorul pentru echipa gazdă în minutul 41 al partidei, din pasa lui Sabelli.

În repriza a doua, a ieșit din nou la rampă Radu Drăgușin, fundașul achiziționat definitiv de la Juventus.

Jucătorul român în vârstă de 21 de ani a majorat avantajul gazdelor în minutul 70 și a ajuns la 4 reușite stagionale în tricoul celor de la Genoa, egalându-l pe George Pușcaș.

Cu această victorie, Genoa s-a distanțat la 7 puncte de locul 3 și este cu un pas mai aproape de promovarea directă în Serie A.

Genoa s-a apropiat și la 3 puncte de liderul Frosinone.