PAOK Salonic a reușit calificarea în finala Cupei Greciei, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, manșa retur a semifinalelor cu Lamia. În prima partidă, elevii lui Răzvan Lucescu câștigaseră la scor, 5-1.

Razvan LucescuFoto: Orange Pics BV / Alamy / Alamy / Profimedia

AEK Atena – PAOK Salonic, în finala Cupei Greciei

Jucătorii lui Răzvan Lucescu nu au mai făcut risipă de energie precum în manșa tur, terminând la egalitate, după golurile marcate de Schwab din penalti în minutul 25, respectiv Manousos în minutul 51, având la general scorul de 6-2.

PAOK va întâlni AEK Atena în ultimul act, care a trecut în semifinale de Olympiakos Pireu cu scorul general de 4-2.

Echipa din Salonic are în palmares opt cupe ale Greciei, ultima câștigată în 2021. La cârma echipei, Răzvan Lucescu a cucerit două Cupe și a pierdut finala de anul trecut.

În campionatul Greciei, PAOK ocupă locul al patrulea din play-off, cu 60 de puncte, la nouă distanță de liderul AEK.