Lazio și-a consolidat poziția a doua în Serie A, după ce sâmbătă seară a obținut al treilea succes la rând în Serie A. Echipa lui Maurizio Sarri a învins-o pe Juventus, scor 2-1, în urma unui meci destul de echilibrat între cele două formații.

Jucatorii echipei Lazio RomaFoto: Marco Iacobucci/ipa-agency.net / Shutterstock Editorial / Profimedia

Lazio, tot mai sigură de un loc de Champions League

Lazio se concentrează puternic pe Serie A și a ajuns la 7 meciuri consecutive fără înfrângere în campionat.

Echipa lui Maurizio Sarri a câștigat și duelul cu Juventus de pe Stadio Olimpico, la capătul unui meci intens și foarte echilibrat.

Sergej Milinkovic-Savic a deschis scorul pentru gazde în minutul 38, însă scorul pauzei a fost stabilit de francezul Adrien Rabiot (min 42).

În a doua repriză, Mattia Zacagni a adus-o din nou în avantaj pe Lazio (min 53).

„Bătrâna Doamnă” putea egala pe finalul de meci, dar Federico Chiesa a irosit o șansă mare de a marca pentru oaspeți.