Borussia Dortmund a ratat ocazia de a se califica în faza semifinalelor Cupei Germaniei, fiind eliminată de RB Leipzig. Echipa pregătită de Marco Rose a câștigat confruntarea de pe Red Bull Arena cu scorul de 2-0.

Jucătorii echipei RB LeipzigFoto: osnapix / Titgemeyer / imago sportfotodienst / Profimedia

RB Leipzig o elimină pe Borussia Dortmund din Cupa Germaniei

După ce Bayern Munchen a fost eliminată surprinzător marți seară de către Freiburg, Borussia Dortmund a fost scoasă și ea din ecuație de către RB Leipzig.

Formația antrenată chiar de fostul antrenor al Borussiei Dortmund, Marco Rose, a deschis scorul încă din prima repriză prin Timo Werner (min 22).

Gazdele au continuat să controleze jocul și au mai înscris o dată în minutul 90+8, când Orban a reluat în poarta lui Kobel.

Un singur șut pe spațiul porții a trimis Borussia Dortmund în partida cu RB Leipzig.

Tot miercuri seară, VfB Stuttgart a câștigat duelul cu Nurnberg, scor 1-0.

Așadar, echipele calificate în semifinale sunt Eintracht Frankfurt, Freiburg, VfB Stuttgart și RB Leipzig.