Universitatea Cluj este a doua echipă calificată în semifinalele Cupei României. Formația antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a învins în deplasare Hermannstadt, scor 2-1, la capătul unui meci în care sibienii au avut 1-0.

Ioan Ovidiu SabăuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Universitatea Cluj va întâlni UTA Arad în semifinalele Cupei României

Cu emoții privind rămânerea în prima divizie, Hermannstadt a fost eliminată din sferturile de finală ale Cupei României.

Echipa antrenată de Marius Măldărășanu nu a reușit să își surprindă adversara, deși la pauză a condus cu scorul de 1-0, grație golului înscris de Baba Alhassan (min 41). Mijlocașul ganez a punctat din pasa internaționalului român, Raul Opruț.

În a doua repriză, oaspeții au jucat mult mai bine, iar Ioan Ovidiu Sabău a punctat bine la capitolul schimbări.

Introdus pe teren la pauză, Alexandru Chipciu a restabilit egalitatea în minutul 51, cu ajutorul unui șut deviat.

Tehnicianul „șepcilor roșii” a făcut o nouă schimbare inspirată în minutul 62, atunci când l-a introdus pe Mamadou Thiam.

Atacantul senegalez a fost cel care a dat și lovitura de grație în minutul 75 al partidei, cu un șut cu piciorul stâng.

Sibienii puteau egala în ultimele minute ale partidei, dar Iliev a avut o intervenție foarte bună la șutul lui Butean.

Astfel, ardelenii vor întâlni UTA Arad în semifinale.