​Osasuna este prima finalistă din Cupa Spaniei la fotbal (Copa del Rey), calificarea surprinzătoare venind după o remiză, scor 1-1, contra celor de la Athletic Bilbao.

Jucatorii celor de la OsasunaFoto: Ricardo Larreina / Shutterstock Editorial / Profimedia

Osasuna, prima finalistă din Cupa Spaniei

Gazdele de la Bilbao au deschis scorul prin Williams (33'), iar remiza a fost stabilită în reprizele de prelungiri: Ibanez a punctat în minutul 116.

Cum în tur a fost 1-0 pentru Osasuna, Bilbao a fost eliminată în semifinalele Cupei Spaniei. Pe San Mames au fost 51.544 de spectatori.

În marea finală, Osasuna va da peste Barcelona sau Real Madrid.

Cele două mari rivale se vor întâlni miercuri, de la ora 22:00, pe Camp Nou. În manșa tur, catalanii au avut câștig de cauză, scor 1-0, pe Santiago Bernabeu.

Finala Cupei Spaniei va avea loc în ziua de 6 mai, la Sevilla. Ultima câștigătoare a competiției este Betis Sevilla.