AC Milan a obținut un succes foarte important în lupta pentru un loc de UEFA Champions League, după ce a învins liderul Napoli în deplasare, scor 4-0.

Rafael Leao si bucuria jucatorilor de la AC MilanFoto: Francesco Scaccianoce/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan, succes important pentru un loc de Champions League - Napoli, al doilea eșec din ultime 4 etape

Campioana Italiei a făcut un meci de excepție în deplasare la liderul Napoli și este în cărți pentru un loc de UEFA Champions League.

Formația antrenată de Stefano Pioli și-a dominat adversara și a marcat nu mai puțin de 4 goluri în poarta lui Meret.

Rafael Leao a fost cel care a deschis scorul pentru campioana en-titre (min 17), iar Brahim Diaz a dus scorul la 2-0, cu un gol înscris în minutul 25.

Repriza a doua a fost și mai spectaculoasă, iar oaspeții au mai punctat de două ori.

Rafael Leao a realizat dubla în minutul 59 cu un șut direct în vinclu, iar Alexis Saelemaekers a marcat și el după ce a driblat tot ce i-a ieșit în cale (min 67).

Campioana AC Milan putea să mai marcheze, dar Meret a intervenit foarte bine la șuturile lui Saelemaekers.