Dinamo București a câștigat primul meci din play-off-ul ligii secunde. Băieții lui Ovidiu Burcă s-au impus lejer pe terenul Unirii Dej (3-0), în urma unui meci controlat de formația oaspete.

Jucatorii echipei Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Mihai-Antonio Vasile

Dinamo se apropie de podium - „Câinii” sunt la 4 puncte de Oțelul Galați, cu care vor avea meci direct

După ce în prima etapă din play-off au remizat cu Gloria Buzău (1-1), Dinamo a obținut în cele din urmă primul succes, apropiindu-se la 4 puncte de locul 3, ocupat de Oțelul Galați.

Elevii pregătiți de Ovidiu Burcă au făcut o primă repriză foarte bună în fața Unirii Dej.

Spaniolul Gorka Larrucea a deschis scorul în minutul 27 pentru oaspeți, iar Dani Iglesias a majorat avantajul dinamoviștilor 4 minute mai târziu.

În a doua repriză, Larrucea a lovit bara cu un șut de la aproximativ 18 metri.

Gazdele au irosit și ele o ocazie bună de a reduce din diferență, dar cei care au punctat au fost tot băieții lui Burcă.

Iglesias a marcat golul 3 în minutul 77 și a stabilit și scorul final al partidei.

Dinamo o depășește astfel pe Gloria Buzău și se apropie de podium. Urmează meci direct cu Oțelul Galați.