Barcelona își continuă seria de rezultate bune în LaLiga și ajunge la 4 succese consecutive în campionat. Formația pregătită de Xavi Hernandez a câștigat în deplasarea de la Elche, scor 4-0.

Jucătorii echipei FC BarcelonaFoto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Robert Lewandowski, dublă și assist în deplasarea de la Elche

Barcelona nu a avut emoții în deplasarea de la Elche și a reușit să ia toate cele 3 puncte, distanțându-se la 15 puncte de Real Madrid.

Formația oaspete a deschis scorul după 20 de minute prin Robert Lewandowski. Polonezul a profitat de pasa bună primită de la Araujo și l-a învins pe Badia.

În repriza a doua, catalanii au continuat să atace, iar Ansu Fati a dublat avantajul oaspeților în minutul 56.

Robert Lewandowski a realizat dubla din pasa lui Gabi (min 66), iar polonezul a trecut la rolul de servant 4 minute mai târziu, când i-a oferit un assist lui Ferran Torres.

Rezumatul partidei dintre Elche și Barcelona.