Bayern Munchen a revenit pe prima poziție în Bundesliga. Campioana ultimelor 10 sezoane a distrus-o pe Borussia Dortmund (4-2), într-un meci în care gazdele s-au distrat cu marea rivală.

Jucătorii celor de la Bayern MunchenFoto: Sven Hoppe / DPA / Profimedia

Borussia Dortmund, surclasată pe Allianz Arena

La debutul pe banca celor de la Bayern Munchen, Thomas Tuchel a avut parte de un meci mai lejer decât se aștepta.

Campioana Germaniei a făcut spectacol în fața propriilor suporteri și a dominat cu lejeritate partida, pe care a rezolvat-o încă din prima repriză.

Dayot Upamecano a deschis scorul în minutul 13, cu o pasă trimisă de dincolo de centrul terenului.

Mingea sa a mers lin spre poartă, iar portarul Kobel a dat incredibil pe lângă balon și acesta a intrat în plasă.

Thomas Muller a făcut 2-0 în urma unei lovituri de colț (min 18) și tot el a dus scorul la 3-0 după o respingere greșită a lui Kobel (min 23).

În a doua repriză, bavarezii au mai punctat încă o dată prin Kingsley Coman, care a reușit să marcheze din pasa lui Sane (min 51).

Emre Can a redus din diferență pentru oaspeți, din lovitură de la 11 metri (min 72), iar olandezul Malen a stabilit scorul final în minutul 90.