Arsenal își menține avansul de 8 puncte față de Manchester City, după ce a obținut o victorie categorică în duelul de pe teren propriu cu Leeds United, scor 4-1.

Jucatori ai echipei Arsenal LondraFoto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia

Leeds, distrusă pe Emirates de liderul din Premier League

Formația antrenată de Mikel Arteta nu a menajat-o deloc de Leeds pe Emirates și i-a administrat corecție.

Presată de victoria fabuloasă obținută de Manchester City cu Liverpool (4-1), Arsenal a dominat autoritar formația clasată pe locul 16 în Premier League.

„Tunarii” au avut nevoie totuși de 35 de minute pentru a deschide scorul, după o lovitură de la 11 metri transformată de Gabriel Jesus.

În minutul 47, un alt brazilian s-a aflat la originea celui de-al doilea gol al celor de la Arsenal.

Gabriel Martinelli i-a centrat perfect lui Ben White, iar fundașul englez a reluat imparabil în plasa porții lui Meslier.

Gabriel Jesus a risipit orice emoție în minutul 55, când a realizat dubla din pasa lui Leandro Trossard.

Oaspeții nu au renunțat la luptă și au redus din diferență în minutul 76 prin Rasmus Kristensen, dar ultimul cuvânt le-a aparținut tot gazdelor. Granit Xhaka a punctat din pasa lui Odegaard (min 84).

Cu această victorie, Arsenal își menține avansul de 8 puncte față de Manchester City.