Naționala sub 19 ani a României a pierdut și ultimul meci din grupa din cadrul Turului de Elită, împotriva Franței (4-2), la capătul unui meci controlat de adversara elevilor lui Alexandru Pelici.

Alexandru Pelici, România U19Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Naționala lui Alexandru Pelici, înfrângere cu Franța U19

Naționala pregătită de Alexandru Pelici a ratat calificarea la Campionatul European U19 din vara aceasta, după ce a pierdut și ultimul meci din grupă.

Tricolorii au început parcursul din această grupă cum nu se poate mai rău și au pierdut categoric în fața Norvegiei (4-0), însă și-au revenit în al doilea joc și au câștigat cu Irlanda de Nord, scor 3-1.

În ultimul joc, România a întâlnit Franța, iar selecționata din Hexagon a fost net superioară echipei lui Pelici.

Edan Diop a deschis scorul în minutul 13 pentru francezi, iar Malamine Efekele a dus scorul la 2 la 0 două minute mai târziu.

Tricolorii au redus din diferență prin Rareș Pop (min 30), dar francezii au mai punctat o dată până la pauză prin Desire Doue (min 43).

În a doua repriză, Rareș Pop a contribuit decisiv și la reușita atacantului celor de la CSA Steaua București, Atanas Trică (min 77).

Scorul final a fost stabilit de Ben Seghir (min 81), care a înscris în urma unei lovituri de la 11 metri.

Echipele de start

România U19: 1. Dincă-cpt. – 2. Maftei, 3. Grigore-Huideș, 5. Pașcalău, 13. Borza – 11. Mazilu, 15. Martinovic, 8. Vulturar, 6. Boțogan, 16. Pop – 9 Burnete.

Rezerve: 12. Lefter – 4. Sălceanu, 7. Musi, 10. Radaslavescu, 14. Kovacs, 17. Duțu, 18. Sala, 21. Trică

Selecționer: Alexandru Pelici

Franța U19: 1. Risser – 2. Koudou, 5. El Hannach-cpt., 18. Yoro, 3. Muntu Wa Mungu – 14. Kari, 17. Zaïre-Emery, 20. Ben Seghir – 10. Diop, 19. Efekele, 15. Doué.

Rezerve: 16. Patouillet – 8. Ugochukwu, 11. Odobert, 12. Kumberdi, 13. Ouattara

Selecționer: Lionel Rouxel