Echipa națională de fotbal a Franței a obținut a doua victorie consecutivă în preliminariile pentru Campionatul European din 2024 și a învins în deplasare Irlanda (1-0), la capătul unui meci decis de golul superb marcat de Benjamin Pavard.

Jucătorii naționalei FranțeiFoto: Paul Greenwood / Shutterstock Editorial / Profimedia

Benjamin Pavard, autorul unei bijuterii pentru francezi

Formația antrenată de Didier Deschamps a câștigat al doilea joc din drumul spre Euro 2024 și rămâne fără gol primit pentru moment.

Les bleus au dominat autoritar prima repriză și au irosit șanse mari de a deschide scorul.

Antoine Griezmann a fost cel mai aproape de gol, la o fază la care a reluat dezamăgitor din preajma punctului cu var.

În a doua repriză, vicecampioana mondială a continuat să pună presiune la poarta lui Bazunu, iar golul a venit de unde oaspeții se așteptau mai puțin.

Benjamin Pavard a trimis un șut puternic din afara careului, iar execuția sa a lovit transversala și a intrat în plasă (min 50).

Moussa Diaby a fost aproape de a dubla avantajul francezilor, dar portarul gazdelor a avut o intervenție fantastică, iar scorul a rămas 1-0.