Selecționata sub 20 de ani a României a pierdut fără drept de apel în fața Norvegiei (4-0), în cadrul unei partide din turneul amical Elite League U20.

Jucătorii României U20Foto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Naționala lui Daniel Pancu, „ciuruită” de norvegieni

După remiza entuziasmantă din duelul cu naționala sub 20 de ani a Portugaliei (1-1), a urmat un duș rece pentru formația antrenată de Daniel Pancu.

Tricolorii au pierdut categoric pe ØsterHus Arena din orașul Sandnes, la capătul unui meci rezolvat de nordici după doar 14 minute.

Seedy Jatta, fotbalistul celor de la Valerenga, a înscris o dublă (min 3 și min 12), iar Lasse Selvag Nordas (Bodo/Glimt) a marcat golul de 3-0 în minutul 14.

Scorul final a fost stabilit de Petter Dahl (KFUM Oslo), în minutul 89.